האם חומרת מעשים מגונים בקטינים גדולה מאשר בבגירים?

משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
עורך דין פלילי שרון נהרי מעניק מגוון שירותים משפטיים בתחום הפלילי וייצוג בערכאות המשפטיות בסוגים רבים של עבירות פליליות. המשרד שעו"ד נהרי עומד בראשו הוכתר על ידי גלובס לאחד מעשרת משרדי עורכי הדין המובילים בישראל.
עו"ד פלילי שרון נהרי - תיקי מעשים מגונים

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/2" animation=""][vc_single_image image="4401" border_color="grey" img_link_large="" img_link_target="_self" img_size="full"][/vc_column][vc_column width="1/2" animation=""][vc_column_text]באתר מעריב פורסם כי כתב אישום הוגש כנגד תושב ירושלים בשנות ה-40 לחייו, בגין מעשים מגונים בשני קטינים בגילאים 11 ו-9. כתב האישום מפרט כיצד יצר הנאשם קשר עם ילדים באחת משכונות העיר, הציג עצמו כבן 30 וזימן אותם לפגישות איתו, תוך שהוריהם נותנים בו אמון.

במפגשים עצמם, כמפורט בכתבה, הוא דגדג אותם ואת הקטין הצעיר יותר נהג לנשק בפיו, חרף התנגדותו. באחד המקרים הוא ביצע באחד הקטינים מעשים מגונים בביתו בזמן שבני משפחתו היו באירוע. כמו כן, על פי כתב האישום, פגע הנאשם בפרטיות הילד כשצילם אותו מתקלח ללא ידיעתו באמצעות הטלפון הנייד. אירוע נוסף המיוחס לנאשם על פי כתב האישום הוא ביצוע מעשים מגונים בילד מאז שזה היה בן 8, נגע באיברים מוצנעים בגופו וכדומה. הנאשם היה בקשר עם הילדים כמה פעמים ביום, ניהל איתם התכתבויות ורכש להם מתנות.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][vc_empty_space height="12px"][vc_column_text]

מעשים מגונים בילדים – חומרת העבירה

עבירות המין המנויות בחוק העונשין מתייחסות בכל עבירה לשני מקרים: עבירת מין המבוצעת בבגיר ועבירת המין המבוצעת בקטין. ביצוע העבירה בקטין מהווה נסיבה מחמירה – דהיינו, העונש על אותה העבירה יגדל כאשר היא מבוצעת בקטין. 'קטין' בניסוח העבירה מהווה נסיבה / עובדה שיש להוכיח אותה. כלומר, יש להוכיח כי המבצע ידע שהקורבן הוא קטין לעתים אף ועשה את המעשה בקטין בגלל היותו קטין. נושא זה יכול להיות אחת הנקודות שבה יטפל עורך דין פלילי.

קטין הוא כל מי שטרם מלאו לו 18 שנה, ובעבירות מין ישנה הפרדה בדרך כלל בין קטין עד גיל 14 ולאחר גיל 14. כאשר מדובר בקטין מתחת לגיל 14 – מדובר בעבירה חמורה יותר. הסיבה נעוצה בעובדה כי קטין מתחת לגיל 14 לא יכול לתת הסכמה למעשה ו/או להבין את השלכות המעשה. לכן, העבירה שנעשתה בו נעשתה תוך ניצול של תמימותו, חוסר הבנתו, נטיית הקטין הרך לא להתנגד וכדומה.

בעבירת המעשה המגונה (סעיף 348(ד) לחוק העונשין) ישנה התייחסות לביצוע עבירת מעשה מגונה בקטין שטרם מלאו לו 14 שנים תוך ניצול יחסי מרות, תלות, השגחה או שירות – דהיינו על ידי מי שהקטין ראה בו דמות אחראי או דמות מרות ומי שתפקד ככזה, למשל: מדריך, מאמן, מורה וכדומה.

מתחם הענישה בעבירות אלה

עבירות מסוג מעשה מגונה מחולקות למספר קטגוריות:

  • מעשה מגונה בפומבי – אינו חייב לכלול מגע בקורבן אלא מספיק שעשה המבצע מעשה מיני בעצמו מול אדם אחר או מספר אנשים, ובכך ביצע עבירת מין.
  • מעשים מגונים ברף הגבוה יותר של העבירה – כשאלו נעשים באחר ולעתים תוך שימוש בכוח. בין אלו ישנה ההבחנה אם נעשה המעשה בקטין.

מתחם העונש נע בין עבודות שירות לחודשי מאסר. ככל שהמעשה חמור יותר וכולל שימוש בכוח או נעשה בקטין, כך הנטייה של בית המשפט תהיה לפסוק עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.

כיצד יכול עורך דין פלילי לסייע לנאשם במקרה זה?

תפקידו של עו"ד פלילי בעבירות אלה הוא לבחון את חומר הראיות, לבחון אם המעשה נכנס תחת ההגדרה 'מעשה מגונה' ו'עבירת מין', לבחון אם ידע או לא ידע המבצע כי ה'קורבן' הנו קטין ומה טיב המעשים, מה הגורם לעשייתם. כמו כן יש לבחון לא פעם את העדויות שניתנות כנגד המבצע. לא בהכרח אלה תמיד עקביות ולעתים אף מביעות הגזמה בתיאור המעשה.

בזהירות רבה ומבלי להפחית בחומרת העבירה, נאמר כי כאשר מדובר בקטינים לא פעם התברר כי הקטין התלונן כלפי אדם אחד כמבצע ושיקף עליו עבירות שבוצעו בו על ידי אחר (קרוב משפחה או דמות קרובה) ועל כן יש לבחון את טיב התלונה וסיפור המעשה.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][dt_gap height="25"][dt_call_to_action content_size="normal" background="no" line="true" style="0" animation="shake"]

לפרטים נוספים / לקביעת ייעוץ – צרו קשר: 03-6969080 או השאירו את פרטיכם:

[contact-form-7 id="3967" title="טופס אנכי הנעה לפעולה"][/dt_call_to_action][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][/vc_column][/vc_row]

עדכונים נוספים