הטיפול המשפטי באדם המבוקש על ידי מדינה אחרת

משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
עורך דין פלילי שרון נהרי מעניק מגוון שירותים משפטיים בתחום הפלילי וייצוג בערכאות המשפטיות בסוגים רבים של עבירות פליליות. המשרד שעו"ד נהרי עומד בראשו הוכתר על ידי גלובס לאחד מעשרת משרדי עורכי הדין המובילים בישראל.

זה מכבר פנו עורך הדין שרון נהרי ועמיתו עורך הדין יורם שפטל, סניגוריו של איציק אברג'יל, הגישו לפרקליטות המדינה בקשה לאפשר למרשם לרצות את שארית מאסרו, שלוש וחצי שנות מאסר בשטחי מדינת ישראל ולא בארצות הברית שבשטחה הוא נמצא כעת. עוד לפני שהוסגר אברג'יל לארצות הברית ניהל עורך הדין שרון נהרי משא ומתן מוצלח עם רשויות התביעה על מנת למחוק חלק מהסעיפים אשר הופיעו בכתב האישום המקורי. זוהי רק דוגמה אחת הממחישה את חשיבותו של הייצוג המשפטי בהליכי ההסגרה.

שרון נהרי - דיני הסגרה

מאת: עורך דין פלילי שרון נהרי ועו"ד טל אלפרן

חקירה פלילית כאמצעי להפעלת לחץ על אנשי עסקים

העולם שלנו הוא כפר גלובלי. יותר ויותר אנשי עסקים מוצאים עצמם מנהלים את עסקיהם במדינות זרות או עם שותפים עסקיים ממדינות זרות. כך מוצא עצמו איש העסקים חשוף לדיני המדינות הזרות, בין אם הוא חשוד בעבירה פלילית, ובין אם שותפיו העסקיים מעורבים בפלילים. כמו כן, פעולות עסקיות רבות נעשות בימינו באופן מקוון, כך שייתכן כי פעולה אשר מוגדרת כחוקית במדינה אחת אינה חוקית במדינה אחרת.

פעולות אלה חושפות אנשי עסקים לחקירות וכתבי אישום במדינות זרות, במקרים חמורים המדינות הזרות פונות למדינת ישראל בבקשה להסגיר לידיהם את החשודים בעבירות. במקרים אחרים רשויות זרות לא בוחלות באמצעים ופותחות בחקירה פלילית נגד איש עסקים זה או אחר על מנת ללחוץ על אותו איש עסקים להפליל את שותפיו העסקיים. העבירות המועדפות על הרשויות החוקרות, הן עבירות כלכליות כדוגמת עבירות המס והלבנת הון.

מהם התנאים שבהם חייבת לעמוד המדינה המבקשת את ההסגרה?

משרדנו צבר מומחיות רבה בייצוג אנשי עסקים אשר נקלעו לתסבוכות אשר תוארו בפסקה הקודמת. אדם שנמצא בישראל ומבוקש על ידי מדינה זרה, זכאי להגנות אותם מקנה הליך ההסגרה בישראל. דיני ההסגרה קובעים כי על מנת שאדם יוסגר, יהיה על בית המשפט בישראל להכריזו כבר הסגרה. על מנת שאדם יוכרז בר הסגרה, קובע חוק ההסגרה מספר תנאים אשר על המדינה המבקשת הסגרה לעמוד בהם.

ראשית, על המדינה המבקשת להראות שהעבירה בגינה מבוקשת הסגרה הינה עבירה פלילית הן לפי הדינים שלה והן לפי דיני מדינת ישראל. בכל הנוגע לעבירות כלכליות שעניינן מרמה, הרי שלעיתים הדבר אינו פשוט כלל. זאת ועוד, ישנן עבירות אשר הגם שהן עבירות הסגרה, הרי שמבחינת שיקולי המדיניות ביחסי ההסגרה שבין מדינות, שני הצדדים לא ששים לנהל בהם כל הליך הסגרה.

שנית, על המדינה המבקשת להציג ראיות מספיקות להעמדה לדין בישראל. לא מדובר על דבר של מה בכך שכן על תיק החקירה שבידי המדינה המבקשת להיות מוכן לצורך ניהולו של ההליך פלילי. כמו כן, הדבר יחייב את אותה רשות זרה לחשוף בפני המבוקש את חומר הראיות שבידה, באם היא רוצה לנהל הליך הסגרה בישראל.

החשיבות הגדולה שבמשא ומתן מקדים בין הצדדים בדיני הסגרה

קיימים תנאים נוספים להסגרה. אחד מהם הוא כי העבירה בגינה מבקשים הסגרה לא התיישנה על פי דיני מדינת ישראל. והתנאי האחרון הוא שההסגרה אינה סותרת את תקנת הציבור בישראל. למשל אם מאחורי בקשת ההסגרה עומדים התעמרות או שיקולים זרים של הרשות הזרה הנושא יועלה בהליך ההסגרה וייתכן כי למבוקש תהיה הגנה מפני הסגרה.

משרדנו צבר ניסיון רב ביצירת קשר עם עורכי דין מחו"ל וכן ביצירת קשר עם רשויות אכיפה במדינות זרות, לצורך ניהול משא ומתן להגעה להסדר אשר יאפשר לאותו המבוקש "לנקות שולחן" במדינה הזרה אליה הוא צפוי להגיע.

הקושי הטמון בניהול הליך הסגרה מהווה כלי יקר ערך בידי המבוקש במסגרת המשא ומתן, והכרת הדינים הזרים והליך ההסגרה מאפשרים לאיש העסקים לשים בצד את הפרשה אשר בגינה הוא מבוקש מוקדם ככל הניתן ולהמשיך לאחר מכן בחייו במצב אופטימאלי. מעבר לכך, אף אם ניהולו של הליך ההסגרה אפשרי בעניינו של מבוקש זה או אחר, אל נא לכם לשכוח כי מדובר בהליך שאורך לעיתים למעלה משלוש שנים, אשר במהלכם משרדנו ייצור קשר וינהל משא ומתן מעמיק עם הרשות הזרה.

לקריאת הדיווח המלא אודות הבקשה שהוגשה על ידי עורך דין פלילי שרון נהרי ועורך הדין יורם שפטל – לחצו כאן

עדכונים נוספים