עבירות מחשב

Sharon Nahari - Cybercrime

עבירות המחשב הן תחום חדש יחסית במשפט הפלילי וזאת משום שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים החלו להשתמש באופן קבוע במחשבים שמלווים אותם לכל מקום אליו הם הולכים. בגלל שמדובר בתחום חדש נוטים בתי המשפט להחמיר עם הנאשמים בעבירות מחשב ובחלק מהמקרים גם להטיל עליהם עונשי מאסר בפועל. באם נחקרתם או הואשמתם בעבירת מחשב פנו בהקדם לעורך דין פלילי המתמחה בתחום עבירות המחשב וזאת על מנת למזער עד כמה שניתן את הנזק המשפטי שעלול להיגרם לכם.

גידול מטאורי בשימוש בטכנולוגיית המחשב

המחשבים סובבים את עולמנו והם חלק בלתי נפרד מחיינו. כיום בכל בית יש לעתים יותר ממחשב אחד, שלא נדבר על טאבלטים. כולנו תמיד זמינים וכל המידע פרוס לפנינו בלחיצת כפתור פשוטה.

מידע שהצנזורה מצליחה למנוע ממנו להתפרסם בערוצי הטלוויזיה או בכתבות בעיתונים מוצא את עצמו ברשת בנקל. דעות שאנשים יפחדו להשמיע בפומבי ברדיו, יופצו כאשר בנאדם יודע שהוא מתחבא מאחורי המקלדת. כמו בכל דבר בחיים גם לרשת האינטרנט יש את הצדדים החיוביים הרבים שלה, אך גם צדדים שליליים, שיכולים לפגוע באנשים מסביבנו מבלי לשים לב.

הרקע שהוביל לחקיקת חוק עבירות מחשב החל עם הגידול המטאורי בשימוש בטכנולוגיית המחשב, ביחד גדלה היכולת לשימוש בכלים טכנולוגיים למטרות ביצוע מחשב. החוק מבחין בין עבירות בהם המחשב שימש ככלי לביצוע עבירה, אל מול עבירות שבהן המחשב שימש כמטרה או עבירות מחשב שהיו מכוונות לפגיעה ברשת מחשבים.

הגבול בין העולם הוירטואלי לאמיתי מטשטש

לפי ההגדרה בחוק, עבירות מחשב מתבצעות בעת שימוש או הפרעה לפעולה התקינה של המחשב, פעולה אשר איחסנה או העבירה מידע כוזב או הובילה לתוצאה של מידע כוזב. במקביל פריצה למחשב ללא הסכמת בעליו המחשב למטרת חשיפת מאגרי מידע המצויים במחשב.  חדירה למחשב על מנת לבצע עבירה אחרת – זיוף תוצאות, העברת כספים וכדו' תיחשב כעבירת מחשב, במקביל הפצת וירוס מחשב ככזה המסוגל לגרום נזק למחשב, או לחומרים מסוימים תוך התחזות לקובץ רגיל.

קיימים קשיים רבים בחקירת פשעים המבוצעים ברשת. מכיוון שישנו טשטוש גבולות העולם האמיתי לזה הוירטואלי, לרשויות אכיפת החוק קשה, עד בלתי אפשרי, להתמודד עם תופעת פשיעה מסוג זה הדורש לעיתים שיתוף פעולה יעיל בין רשויות האכיפה בכל העולם, דבר שקשה עד מאוד לביצוע.

משרד עורכי דין לעבירות פלילים שרון נהרי מתמחה בייצוג ומתן ייעוץ משפטי לנאשמים בעבירות מחשב ואינטרנט וניהל תיקים רבים בתחום ייחודי זה. כאשר מעוניינים בייצוג המקצועי והאמין בתחום העדין הזה יש לפנות למומחים. משרד עורכי הדין שלנו ישמח לייצג אתכם נאמנה.