הטרדה מינית ועבירות מין בקטינים: גיל הקורבנות משפיע על העונש?

משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
עורך דין פלילי שרון נהרי מעניק מגוון שירותים משפטיים בתחום הפלילי וייצוג בערכאות המשפטיות בסוגים רבים של עבירות פליליות. המשרד שעו"ד נהרי עומד בראשו הוכתר על ידי גלובס לאחד מעשרת משרדי עורכי הדין המובילים בישראל.
עבירות מין - עו"ד פלילי שרון נהרי

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/2" animation=""][vc_single_image image="4197" border_color="grey" img_link_large="" img_link_target="_self" img_size="full"][/vc_column][vc_column width="1/2" animation=""][vc_column_text]לאחרונה פורסם באחד מהמקומונים המקוונים כי כתב אישום פלילי הוגש כנגד אברך בשנות ה-20 לחייו, לפיו לכאורה, הוא ביצע עבירות מין בשני קטינים אחים בני 16 ו-14. על פי תלונת אביהם של הקטינים, הנאשם, נהג אמבולנס, ביצע הטרדות מיניות כלפי הקטינים.

החשד וכתב האישום מעלים כי הנאשם היה מפתה את האחים להצטרף אליו לנסיעה באמבולנס כאשר התנדב בארגון הצלה ארצי. בתוך האמבולנס, הוא נהג לבצע בשניים מעשים מגונים. באחד מהם הוא ביצע מעשה סדום. כמו כן, עולה כי הוא הציג לאחד האחים סרטים מיניים וניסה לגעת באיבר מינו. האברך שנעצר הכחיש את העבירות המיוחסות לו בחקירה המשטרתית ובית משפט השלום באשקלון האריך את מעצרו מספר פעמים.

בין הטרדה מינית לעבירות מין

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][dt_gap height="10"][vc_column_text]בכתבה מתוארים הטרדות מיניות, מעשה מגונה ומעשה סדום. ההטרדה המינית עליה דובר, נאמרה בכלליות כלפי עבירות המין, אם כי כנגד האברך הוגש כתב אישום פלילי בגין מעשה מגונה ומעשה סדום – כאשר העבירה האחרונה היא המקבילה של אינוס, אם הדבר מתבצע כלפי גבר.

באופן כללי, החוק למניעת הטרדה מינית כולל מספר מעשים הנחשבים להטרדה, כגון הערות חוזרות ונשנות הקשורות במינו של אדם או רומזות לו רמזים מיניים שנאמרו במטרה לבזות או להשפיל. בין היתר, כולל החוק גם מעשים מגונים, כפי שאלו מוגדרים בחוק העונשין. ככלל, ברגע שהאישום הנו בגין מעשה מגונה, הרי שיוגש כתב אישום על פי חוק העונשין ולא על פי החוק למניעת הטרדה מינית. החוק האחרון ייכנס לשימוש אם בנוסף לאותו מעשה, בוצעו מעשים המוגדרים כהטרדה.

גילם של הקורבנות והשפעתו על חומרת העבירות

כאשר הקורבן הנו מתחת לגיל 18, הרי שמדובר בקטין. סעיפי החוק הנוגעים בעבירות מיניות נוהגים לעשות הבחנה בין מעשה שנעשה בקטין מתחת לגיל 14, מגיל 14 עד 16 וכן באדם בגיר. במקרה של מעשה מגונה, הרי שהחוק מפנה לנסיבות המחמירות, כפי שאלה מפורטות בסעיף העוסק באינוס, לפיו מעשה מגונה שנעשה בקטין שטרם מלאו לו 16 שנה, העונש בצד העבירה הנו עד 10 שנות מאסר והוא החמור מבין האפשרויות. במעשה מגונה הנעשה בבגיר לעומת זאת, העונש עומד על 3 שנות מאסר בלבד.

באשר לעבירת מעשה הסדום, הרי שההחמרה היא על פי סעיף האינוס כאמור. מעשה סדום בקטין מתחת לגיל 14, העונש לצידו חמור בהתאמה. כן נעשית הבחנה בביצוע המעשה בקטין שטרם מלאו לו 16 שנה. גם במעשה סדום בבגיר, העונש לצד העבירה אמנם חמור, אך לא כשם ביצוע המעשה בקטין. ההנחה בבסיס הדברים היא חוסר יכולתו של הקטין להתנגד או לעמוד מנגד המבצע וכן חוסר יכולתו ליתן הסכמה לביצוע המעשה. כמו כן, ההחמרה היא תוצר ישיר של ההנחה כי הפגיעה בקטין בביצוע מעשים אלו הנה אכזרית כאשר המעשה מבוצע על ידי אדם בגיר המנצל את היותם של הקורבנות קטינים.

זכות לשימוע והמשך ההליך הפלילי

בעבירה מסוג פשע (מדובר בעבירות שעונשן 3 שנות מאסר ויותר), ישנה זכות לשימוע פלילי לפני הגשת כתב האישום – וכמובן ייצוג בשימוע על ידי עורך דין פלילי. במקרה זה, הרי שמדובר בעבירות חמורות ועל כן טרם הגשת כתב האישום, באם החשוד היה משוחרר ולא עצור, תינתן לו זכות שימוע. כאן חשוב לציין כי אם נעצר החשוד לצורך חקירה ולא שוחרר ומיד הוגש כתב אישום בעודו עצור, הרי שלא עומדת לו הזכות לשימוע.

בפן הענישה, אם הנאשם יורשע בעבירת מעשה סדום, בשל היותה כלפי קטין שטרם מלאו לו 16 שנה, העונש הנו עד 20 שנות מאסר. אם העבירה הייתה נעשית כלפי קטין שמלאו לו 16, העונש הנו עד 16 שנות מאסר. בעבירת מעשה מגונה, העונש הנו עד 10 שנות מאסר בנסיבות האמורות. בית המשפט יכול לגזור את העונש עבור כל עבירה בנפרד או עונש כולל אחד ולנמק את החלטתו. בכל מקרה, סיוע של עורך דין פלילי בהליך המשפטי כולו, עשוי, במקרים מסוימים, להביא להקלה בעונש.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][dt_gap height="25"][dt_call_to_action content_size="normal" background="no" line="true" style="0" animation="shake"]

לפרטים נוספים / לקביעת ייעוץ – צרו קשר: 03-6969080 או השאירו את פרטיכם:

[contact-form-7 id="3967" title="טופס אנכי הנעה לפעולה"][/dt_call_to_action][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][/vc_column][/vc_row]

עדכונים נוספים