עבירות סמים – האם ניתן לסיים את התיק ללא הרשעה?

משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
עורך דין פלילי שרון נהרי מעניק מגוון שירותים משפטיים בתחום הפלילי וייצוג בערכאות המשפטיות בסוגים רבים של עבירות פליליות. המשרד שעו"ד נהרי עומד בראשו הוכתר על ידי גלובס לאחד מעשרת משרדי עורכי הדין המובילים בישראל.
עבירות סמים

[vc_row bg_type="no_bg"][vc_column width="1/2"][vc_single_image image="4837" img_size="full"][/vc_column][vc_column width="1/2"][vc_column_text]החזקת סמים ושימוש בהם, בעיני חלק מהציבור, אינם עבירה חמורה, זאת משום שהיא נפוצה בקרב בגירים וקטינים נורמטיביים לחלוטין. עם זאת, החזקת סם מריחואנה או חשיש במשקל של מעל 15 גרם, מקימה חזקה לפיה לא מדובר בהחזקת סם לצריכה עצמית.

חשודים רבים ש'מעדו' נוטים להודות בהחזקת הסמים לצריכה עצמית ובמקרים מסוימים מודים שהשתמשו בהם במפגשים חברתיים. במקרה השני, הודאה בשימוש עם חברים, עלולה להוביל להחמרת האישום – אספקת סם, שהיא עבירת פשע.

כמובן שאין להקל ראש בהחזקת סמים או בשימוש בסמים, אך הרשעה בעבירה זו עלולה להיות מרחיקת לכת על עתיד הנאשם, במיוחד כאלו ללא עבר פלילי. העיקרון המנחה הוא שאם הנאשם ביצע עבירה פלילית, יש להרשיעו, אלא אם ישנן נסיבות מיוחדות.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type="no_bg"][vc_column][vc_empty_space height="12px"][vc_column_text]עבירות פליליות רבות, ובייחוד עבירות סמים, מעלות את הצורך בשירותיו של עורך דין פלילי מנוסה ובעל קשר טוב עם הפרקליטות והתביעה המשטרתית. באישומים חמורים בעבירות אלה, יבצע עורך הדין ניסיון הידברות עם התביעה הפלילית כדי לשכנעה להפחית את האישומים של החזקה שלא לצריכה עצמית או אספקת סמים – לעבירה קלה יותר של החזקה לצריכה עצמית בלבד. בנוסף, אם הנאשם נורמטיבי וללא עבר פלילי, עורך הדין הפלילי יכול לבקש מבית המשפט לשלוח אותו לתסקיר משירות המבחן שיבחן אם כדאי להימנע מהרשעה. תסקיר חיובי, בחלק גדול מהמקרים, יוביל להקטנת הסיכוי להרשעה.

אמות המידה שבהן יתחשב בית המשפט בשאלת ההרשעה בעבירות סמים

  • נסיבות ביצוע העבירה וחומרתה.
  • השאלה אם זוהי עבירה יחידה או ראשונה, כלומר אם לנאשם אין עבר פלילי, הדבר ייזקף לזכותו.
  • השאלה אם העבירה פגעה בזולת, ובאיזו מידה.
  • יחס הנאשם לעבירת הסמים – הציפייה בשירות המבחן ובבית המשפט היא, שהנאשם יביע חרטה על מעשיו.
  • הערכת סיכויי החזרה על העבירה – ניסיון של בית המשפט לבחון אם הכניסה להליך הפלילי הרתיעה את הנאשם.
  • השפעה של ההרשעה על ביטחונו העצמי של הנאשם – כאן על בית המשפט להשתכנע שהרשעת הנאשם צפויה לפגוע בדימוי העצמי שלו כאדם שומר חוק. תפקידו של עורך דין פלילי בין היתר ובנסיבות המתאימות, הוא לשכנע את בית המשפט בכך.
  • השפעה על משלח היד של הנאשם – כידוע, הרשעה פלילית עלולה להוביל לפגיעה בפרנסת הנאשם ולאובדן של מקום עבודתו. על עו"ד פלילי המייצג את הנאשם, להציג תמונה זו בפני בית המשפט, במיוחד אם הנאשם צעיר ו/או נורמטיבי וללא עבר פלילי.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type="no_bg"][vc_column][dt_gap height="25"][dt_call_to_action content_size="normal" line="true" animation="shake"]

לפרטים נוספים / לקביעת ייעוץ – צרו קשר: 03-6969080 או השאירו את פרטיכם:

[contact-form-7 id="3967" title="טופס אנכי הנעה לפעולה"][/dt_call_to_action][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type="no_bg"][vc_column][/vc_column][/vc_row]

עדכונים נוספים