עבירות סמים

Sharon Nahari - drug offenses

ההחזקה והשימוש בסמים נתפסים לעתים על ידי הציבור כעבירה שאינה חמורה שכן מדובר בעבירה נפוצה למדי בקרב קטינים ובני נוער שלרוב התנהגותם היא נורמטיבית. בפועל מדובר בעבירה שלצדה לעתים קרובות עונשי מאסר בפועל. אם אתם חשודים באחת מעבירות הסמים בספר החוקים, הפנייה לעורך דין פלילי המתמחה בייצוג נאשמים בעבירות סמים יכולה לעשות את ההבדל בין מאסר בפועל לסיום הפרשה ללא כל נזק משפטי.

חשוב לזכור כי החזקת מריחואנה או חשיש במשקל מעל 15 גרם מקימה חזקה לפיה החזקת הסם אינה מיועדת לצריכה עצמית בלבד. כמו כן, שימוש בסמים בחבורה מקימה לעיתים עבירה של אספקת סם לאחר. רוב החשודים, בהיותם אנשים נורמטיביים מודים הן בהחזקת סמים לצריכתם העצמית ובמקרים רבים מתוך תמימות מודים כי השתמשו בסמים במפגשים חברתיים.

הפרקליטות דורשת עונשי מאסר בפועל

נוכח הודאות מסוג עלולים החשודים בהחזקת הסמים להחמיר למעשה את האישום כנגדם ולהפכו לעבירה של אספקת סם. בשני המקרים (החזקה שלא לצריכה עצמית והחזקת סם) מדובר בעבירות פשע חמורות.

רוב האנשים המשתמשים בסמים קלים אינם מודעים לעתים לעובדה שהפרקליטות ובתי המשפט רואים עבירות אלה בחומרה רבה והפרקליטות במקרים רבים דורשת עונשי מאסר בפועל למי שהורשעו בעבירות מסוג זה.

החשיבות של עו"ד פלילי עם ניסיון בתחום

חשוב לזכור כי בעבירות פליליות בכלל ובעבירות סמים בפרט חשוב מאוד לשכור את שירותיו של סניגור מנוסה אשר לזכותו עומדים קשרים טובים עם הפרקליטות והתביעות המשטרתית. במקרים של כתב אישום פלילי חמור בגין עבירות סמים, יכול הסניגור להידבר עם התביעה הפלילית ולשכנעה להוריד את האישומים החמורים של החזקה שלא לצריכה עצמית ו/או אספקת סמים לעבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית בלבד.

לאחר מכן, אם לנאשם אין כל עבר פלילי, הרי שבמסגרת הסדר הטיעון שהתגבש עם הפרקליטות ניתן יהיה לבקש מבית המשפט לשלוח את הנאשם לקבלת תסקיר מטעם שירות המבחן, אשר יבחן האם ראוי להימנע מהרשעה, וימליץ על אופי הענישה המתאים, כל זאת משום שהיות וקביעה לפיה הנאשם ביצע עבירה, תהיה כרוכה לעד בענישה כלשהי. תסקיר שירות המבחן הוא הכלי שבאמצעותו קובע בית המשפט האם להימנע מהרשעה והראיון בשירות המבחן הוא קריטי. ברוב המוחלט של המקרים, רק תסקיר חיובי יגביר את הסיכוי להימנעות מהרשעה.

קראו על פס"ד הפחתה בחומרת האישום במקרה של עבירות סמים