מהו כוחה של טביעת אצבע במקרים של חשד לפלילים?

משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
עורך דין פלילי שרון נהרי מעניק מגוון שירותים משפטיים בתחום הפלילי וייצוג בערכאות המשפטיות בסוגים רבים של עבירות פליליות. המשרד שעו"ד נהרי עומד בראשו הוכתר על ידי גלובס לאחד מעשרת משרדי עורכי הדין המובילים בישראל.
טביעות אצבע. מהו כוחן בחשד לפלילים? עו"ד פלילי שרון נהרי

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/2" animation=""][vc_single_image image="4406" border_color="grey" img_link_large="" img_link_target="_self" img_size="full"][/vc_column][vc_column width="1/2" animation=""][vc_column_text]באתר mynet פורסם לאחרונה על מקרה שבו חשוד בעבירות סמים שוחרר בהוראת בית המשפט, על אף שטביעת אצבעו נמצאה על מנורה במעבדת סמים גדולה באזור חיפה.

תחילתו של המקרה בכתב האישום כנגד הנאשם (חברו של החשוד). בכתב האישום נטען שהוא הקים מעבדת סמים בדירה, שבה ציוד רב הדרוש לגידול סמים. בין היתר נמצאו בדירה מערכת השקיה, מאווררים, שנאים, מתזי מים ועוד. על פי האישומים, גידל הנאשם קנאביס בדירה עד לפשיטת המשטרה, בה נמצאו 57 שתילים במשקל 5.23 ק"ג ומעל 300 גרם קוקאין. בתחתוניו של הנאשם נמצאו מעל 21 גרם קוקאין.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][vc_empty_space height="12px"][vc_column_text]חברו של הנאשם נעצר בחשד שהיה מעורב בהפעלת המעבדה, אחרי שהשוטרים איתרו טביעת אצבע שלו על מנורה ששימשה כציוד לגידול הסמים. לפי החשד, החשוד שנעצר התגורר באותה דירה. עורך דין פלילי שייצג את החשוד הכחיש את הדברים וטען שהחשוד סייע לחברו הנאשם להעביר ציוד לדירה, ולכן טביעת אצבעו הייתה על המנורה. מעבר לכך, לטענת העו"ד הפלילי, אין לו מעורבות בגידול הסמים.

שופטת בית משפט השלום, דנה עופר, קיבלה את דברי סנגורו של החשוד והסבירה שהחשד כנגדו נמוך מאוד. לכן, דחתה את בקשת המשטרה להארכת המעצר והורתה לשחרר את החשוד למעצר בית.

שתי הסוגיות שעולות מתיק זה

220216-2הסוגיה הראשונה שעולה הנה 'חשד סביר'. חשד סביר הוא רף נמוך הנדרש לצורך מעצרו של אדם לחקירה. המשמעות שלו היא שישנן אינדיקציות הקושרות את החשוד לביצוע העבירה, אך אלה לא חייבות להיות אינדיקציות הבאות לידי ביטוי בראיות חד משמעיות. מספיק שאלה מעוררות חשד סביר, שכל אדם / שוטר בנסיבות העניין היה קושר בין החשוד לעבירה ברמה הראשונית. את החשד הסביר יש לבחון ולבדוק והדבר נעשה במסגרת החקירה, בה קיימת לחשוד זכות להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי. ככל שהחשד מתגבר, כך נקשר אותו חשוד בביצוע העבירה ומאומת על ידי ראיות אובייקטיביות. ככל שנחלש החשד, הרי שהדבר משפיע על המשך מעצרו של החשוד ומגדיל את הסיכוי לשחרורו.

הסוגיה השנייה היא ראיות מסוג טביעות אצבע. טביעת אצבע נחשבת לראיה מדעית בעלת מהימנות גבוה. ישנה הנחה ולפיה אם נמצאה טביעת אצבע של חשוד בזירת העבירה, ישנו קשר בינו ובין העבירה, אלא שחזקה זו ניתנת לסתירה, כלומר ניתן להתמודד איתה על ידי טענות המסבירות את עצם הימצאותה של טביעת האצבע בזירה. ככל שטענות אלה הגיוניות ואפשריות, כך עוצמתה של ראיית טביעת האצבע נחלשת.

כמו במקרה דנן, טביעת אצבע על מנורה, כשההסבר הוא שהחשוד עזר לאחר להעביר לבית את המנורה, היא הגיונית, ככל שיתר הגרסה של החשוד הגיונית אף היא וסותרת ראיות אובייקטיביות אחרות. כך למשל נסתרה הטענה כי הוא גר בבית שבו נמצאה המעבדה. מאחר שטביעת האצבע נמצאה רק על המנורה ולא בשום מקום אחר הקשור בקשר ישיר והדוק יותר לסם, כגון על השתילים או על הסם עצמו, כשהוא ארוז למשל בשקית, כך החוזק של ראיית טביעת האצבע קטן.

ואם החשוד לא היה מיוצג על ידי עו"ד פלילי?

במקרה שלפנינו היה מיוצג החשוד על ידי עורך דין פלילי. במקרה כגון זה ובכלל, חשוב להתייעץ עם עורך דין כבר בשלב החקירה. חשוב שהחשוד ימסור את גרסתו כבר במשטרה ויספק הסבר אמין לטביעת האצבע. חשוד שלא יודע מהן ההשלכות של הראיות המוטחות בו, עלול לסבך את עצמו אפילו בשתיקתו.

בהליכי מעצר, חשודים מיוצגים תמיד על ידי עו"ד פלילי. תפקידו של עורך הדין בשלב המעצר לצורכי חקירה, הוא להעלות בפני בית המשפט את הסוגיות הדורשות בחינה, סוגיות הנוגעות להימשכות החקירה, הימנעות מהתייחסות לטענות וגרסת החשוד מצד המשטרה. כמו כן, לעתים עורך דין פלילי נדרש לספק הסברים וטענות מהותיות שיש בהן להשפיע על החלטת בית המשפט באשר לעוצמת החשד הסביר הלכאורי כנגד החשוד.

במקרים רבים, התערבות של עורך דין פלילי בשלב הביקורת על המעצר בבית המשפט מביאה לשחרור החשוד ממעצר. אין המשמעות שהחקירה לא נמשכת, אלא שהחשוד לא יישאר במעצר בזמן החקירה. לכך יש השלכות בעלות משמעות בהמשך הטיפול בתיק, אף אם יוגש בסופו של יום כתב אישום.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][dt_gap height="25"][dt_call_to_action content_size="normal" background="no" line="true" style="0" animation="shake"]

לפרטים נוספים / לקביעת ייעוץ – צרו קשר: 03-6969080 או השאירו את פרטיכם:

[contact-form-7 id="3967" title="טופס אנכי הנעה לפעולה"][/dt_call_to_action][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][/vc_column][/vc_row]

עדכונים נוספים