תלונת שווא באשמה פלילית במסגרת הליך גירושין

משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
עורך דין פלילי שרון נהרי מעניק מגוון שירותים משפטיים בתחום הפלילי וייצוג בערכאות המשפטיות בסוגים רבים של עבירות פליליות. המשרד שעו"ד נהרי עומד בראשו הוכתר על ידי גלובס לאחד מעשרת משרדי עורכי הדין המובילים בישראל.
עורך דין פלילי שרון נהרי - על תלונות שווא בגין אלימות במשפחה

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/2" animation=""][vc_single_image image="4344" border_color="grey" img_link_large="" img_link_target="_self" img_size="full"][/vc_column][vc_column width="1/2" animation=""][vc_column_text]הליכי גירושין אינם עניין קל עבור הגבר, עבור האישה ובמיוחד עבור הילדים, אם ישנם כאלו. אלו הם הליכים מורכבים שלעתים מסתיימים בדרך טובה של פרידה הדדית, אך לעתים מדובר בסכסוך של ממש שגולש הרבה מעבר לתחום דיני המשפחה. ישנם מקרים שבהם במהלך הליכי גירושין, אחד הצדדים עושה שימוש פסול בהליכים הפליליים על מנת להכפיש, להרחיק, להתיש ולצבור כוח על חשבון הצד השני. שימוש כזה בא לעתים קרובות לידי ביטוי בתלונת שווא במשטרה באשמת שימוש באלימות, הטרדה וכיוצא באלו, כנגד הצד המתלונן.

פעמים רבות, בעיקר בזמן ריב על משמורת ילדים, אנו נתקלים לצערנו תלונות שווא על אלימות במשפחה המוגשות במשטרה ומתפתחות לכדי תיק פלילי כנגד הצד הפוגע לכאורה.[/vc_column_text][vc_empty_space height="12px"][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][vc_column_text]מספר לא מבוטל של תיקים פליליים שבהם נתקלנו, הם של נשים שבחרו להגיש תלונת שווא בטענה כי בן הזוג שלהן הנמצא עמן בסכסוך על רקע הליך גירושין מכוער, השתמש באלימות כנגדן והדבר הפך לתיק אלימות במשפחה (אלמ"ב).

זה המקום לציין כי אם המשטרה לא התרשמה מיד כי המדובר בתלונה חסרת בסיס, הרי שלעתים קרובות יוגש כתב אישום פלילי כנגד הבעל (או האישה) על תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 382 לחוק העונשין (תקיפת בן זוג), והתלונה תתברר רק בהליך משפטי הכולל הוכחות. המדובר לא פעם בהליך ארוך, מתיש ולוחמני אשר כבר בתחילתו מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה על מנת להכין תכנית הגנה להתמודדות עם כתב האישום. במקרים אלו, עו"ד פלילי יבחן את חומר החקירה לדקויותיו. עוד חשוב להדגיש שאם הנאשם איננו עצור, הרי שבעבירה זו (עבירת פשע) יש לו זכות לשימוע פלילי לפני הגשת כתב האישום.

על צו ההרחקה ומשמעותו

במקרים בהם מוגשת תלונה של האישה כנגד הבעל על עבירת התקיפה, ברוב הפעמים יורה קצין המשטרה על הרחקת הבעל מהבית בצו הרחקה למשך תקופה קצובה. צו זה יינתן במעמד צד אחד. חשוב להדגיש, כי ניתן לתקוף את הצו בבית המשפט וכן אם תתבקש הארכת זמן הצו הרי שזו חייבת להיעשות במעמד שני הצדדים בבית המשפט ורצוי להיות מיוצג בה ע"י עורך דין פלילי.

מטרתו הראשית של צו ההרחקה היא להרחיק את החשוד מהמתלונן לתקופה קצרה, עד שיתברר המקרה, ובכך למנוע תקיפה חוזרת ולהגן על המתלונן. צו זה ניתן לתקוף באם החשוד מצליח להוכיח כי לא כך הדברים. נציין כי גם אם התלונה הנה תלונת שווא, הרי שבשלב זה יהיה קשה מאוד להוכיח את הדברים ועל כן ברוב המקרים לא ניתן להימנע מעצם הוצאת צו ההרחקה. ניתן יהיה לתקוף אותו רק לאחר הוצאתו.

חשוב לזכור! גם לחשוד המוכיח את צדקתו אין אינטרס בשלב זה לגור תחת אותה קורת גג עם המתלוננ/ת, שהרי זה/זו עלולים להעצים את תלונתם בזמן זה. נכון, שביטול צו ההרחקה חיוני ביותר, אלא שיש למצוא בעזרת עורך הדין הפלילי דרך להימנע מהמתלונן לתקופת הבירור.

ההשפעה על מסלול חיי החשוד

חשוד שמוגש כנגדו כתב אישום בגין תקיפת בן/בת זוג, אף אם כתב האישום מבוסס על תלונת שווא, חשוף למעצר הן בשלב החקירה והן לאחר הגשת כתב האישום. כמו כן, הליך הברור של התיק הפלילי עלול להמשך תקופת זמן בלתי מבוטלת, במיוחד כאשר נשמע התיק במסגרת הוכחות בפני בית המשפט. נחזור ונציין את חשיבותו של עורך דין פלילי המייצג את החשוד כבר בשלב החקירה לייעוץ ולדיוני המעצר – וכן בשלבים שלאחר מכן, עו"ד מנוסה ידע כיצד לנהל את התיק וינסה למזער את הפגיעה בחשוד.

ומה קורה אם המתלוננ/ת חוזרים בהם מהגשת התלונה?

כאשר בן הזוג שהגיש את התלונה מתחרט על התלונה ופונה למשטרה בבקשה לבטל אותה, חשוב לדעת כי בעבירות אלה, על אף שבן הזוג ביקש לבטל את התלונה, קצין המשטרה לא יכול לבטלה ועליו לשקול את כל חומר הראיות וכל השיקולים העומדים לפניו. רק אם התרשם קצין המשטרה או התובע בתיק כי אכן מדובר בתלונת שווא, יבטל את התלונה. אחרת, ברוב המקרים התלונה לא תבוטל ויימשכו ההליכים.

אם הוגש כתב אישום לאחר שביקש הצד המתלונן לבטל את התלונה, הצד המתלונן יכול לשוחח עם התובע, אשר יבקש לברר לעומק על אודות המניעים להגשת התלונה והמניעים לחרטה של ולביטולה.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][dt_gap height="25"][dt_call_to_action content_size="normal" background="no" line="true" style="0" animation="shake"]

לפרטים נוספים / לקביעת ייעוץ – צרו קשר: 03-6969080 או השאירו את פרטיכם:

[contact-form-7 id="3967" title="טופס אנכי הנעה לפעולה"][/dt_call_to_action][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][/vc_column][/vc_row]

עדכונים נוספים