על שחרור חשוד בעבירות סמים ממעצר בשל רשלנות

Picture of משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
משרד עו"ד שרון נהרי | צווארון לבן, הסגרות ופלילי
עורך דין פלילי שרון נהרי מעניק מגוון שירותים משפטיים בתחום הפלילי וייצוג בערכאות המשפטיות בסוגים רבים של עבירות פליליות. המשרד שעו"ד נהרי עומד בראשו הוכתר על ידי גלובס לאחד מעשרת משרדי עורכי הדין המובילים בישראל.
עורך דין פלילי נהרי - על חשד בעבירות סמים

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/2" animation=""][vc_single_image image="4089" border_color="grey" img_link_large="" img_link_target="_self" img_size="452×337"][/vc_column][vc_column width="1/2" animation=""][vc_column_text]בגלי צה"ל פורסמה לאחרונה כתבה לפיה חשוד בהחזקת סמים שעצרה המשטרה, שוחרר, וזאת בשל רשלנות של המשטרה. החשוד, בן העיר לוד, טען בפני השוטרים כבר ברגע מעצרו, שהוא מחזיק באוכל לתרנגולות ולא בסמים, כפי שנטען על ידי המשטרה. המשטרה עצרה את הנער למשך חמישה ימים בעקבות המקרה.

לאחר חמשת הימים, ביקשה המשטרה מבית המשפט הארכת מעצר נוספת לצעיר. עו"ד פלילי מטעם הסנגוריה הציבורית שייצגה את החשוד, טענה כי המשטרה ביקשה הארכת מעצר וזאת מבלי לבדוק את הטענה הבסיסית שלו, שלא מדובר בסם אלא במזון לתרנגולות. בית המשפט החליט לשחרר את החשוד, אבל המשטרה ערערה על כך לבית המשפט המחוזי, שם השופטים ביקרו את התנהלותה.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][dt_gap height="15"][vc_column_text]עורכת הדין של החשוד שבחלוף חמישה ימים, לא ייתכן שאין חוות דעת משטרתית באשר לחומר שנתפס. לטענת בית המשפט, אין זה ראוי לשלול חירות של אדם, רק מכיוון שהמעצר בוצע בימים שבהם אנשי המעבדה מצויים בימי שבתון (מה שעיכב את הבדיקה). לכן, הוחלט לשחרר את החשוד לביתו בתנאים מגבילים. במשטרה טענו שמדובר ב-12 מנות של חומר החשוד כסם הרואין, שלא לצריכה עצמית, דבר המקיים עילת מעצר.

עיתוי המעצר לא מצדיק את שלילת חירות החשוד

כמי שמייצג בתיקי סמים כעורך דין פלילי, ישנה חשיבות גדולה כבר בשלב המעצר, להביא בפני בית המשפט חוות דעת משטרתית, כי אכן מדובר בסם. מבלי להקל ראש בחומרת העבירות המיוחסות לחשוד, לשלילת חירותו של אדם לתקופה ארוכה כל כך, מבלי לבחון את טענותיו ואם אכן מדובר בסם, ישנה משמעות. לכן, העובדה שהמעצר בוצע בחג שלאחריו ימי שישי ושבת, אינה מצדיקה את שלילת חירותו. על המשטרה להיערך במקרים אלו לביצוע בדיקות מעבדה לצורך דרישת הארכת המעצר, ולא לבקש אותה מבית המשפט כאשר היא 'אינה מוכנה'.

בתוך כמה זמן מחויבת המשטרה לבדוק את הטענות?

כותרת הכתבה מאתר גל"צ
כותרת הכתבה מאתר גל"צ

כחלק מתפקידה של המשטרה לחתור לחקר האמת, היא מחויבת לבחון את טענות החשוד, שכן טענות אלה הנן גרסתו ויש בהן, אולי, להסיר ממנו את החשד. יודגש כי בשלב המעצר הראשוני מדובר בחשד ופעולות המשטרה אינן להדביק את החשד לחשוד, אלא לחתור לחקר האמת ולבחון כל כיוון סביר – בין היתר בחינת טענות החשוד שהן הראשונות במעלה.

אי בחינת טענות החשוד, אם יוגש כתב אישום כנגדו, יכול לשמש בסיס לטענה מהותית של מחדל חקירה אשר ככל שזו תהיה מבוססת וחזקה יותר אף יכולה להוביל לזיכוי וליצירת ספק סביר. על עורך דין פלילי לזהות בזמן את אי בחינת הטענות ולהציג אותו בפני בית המשפט, בדיוק כפי שנעשה כאן.

את טענות החשוד יש לבחון בתוך זמן סביר מתוך ימי המעצר אשר הוטלו עליו, זאת, כפי שצוין לעיל, מאחר שבחינת טענות אלה, יש בהן על מנת להסיר חשד מאותו חשוד ובכך לקצר את מעצרו ולמנוע פגיעה חמורה בחירותו.

משמעות שחרור החשוד לביתו

באופן עקרוני, כדאי לרוב להגיע למשפט כאדם חופשי ומשוחרר, אף אם תחת תנאים מגבילים כלשהם. בשחרור בתנאים יכול נאשם (לאחר הגשת כתב אישום פלילי) להשתלב בהליכים טיפוליים או להשתלב בעבודה ולהוכיח לבית המשפט כי ערך שינוי בחייו, אשר לכול לסייע רבות בגזירת העונש כטענה להקל בעונשו. במקרה דנן, המדובר במעצר ימים, כלומר מעצר לצורכי חקירה, ומכאן ועד להגשת כתב אישום הדרך עוד רחוקה, אלא ששחרור ממעצר ימים בהכרח מסייע לחשוד, שכן המדינה תתקשה לבקש את מעצרו עד תום ההליכים באם יוגש כנגדו אישום – מכאן שככל הנראה יתנהל ההליך כשהוא משוחרר, אף אם משוחרר תחת תנאים מגבילים.

ומה אם החומר שנמצא הוא סם?

בהנחה שיימצא שהחומר החשוד הוא אכן סם, הרי שטענת החשוד יכולה לשמש לו כחרב פיפיות. אולי זו סייעה לו בשחרורו ממעצר בהליך החקירה, אלא שגרסתו הלא אמינה עלולה לקום כנגדו בשלב מאוחר יותר. יחד עם זאת יש להבין את מכלול הראיות בתיק. ייתכן שהחשוד אכן האמין כי מדובר בחומר שאינו סם ואחר הוא זה שאחראי על הסם. במקרה כזה ישנה חשיבות לטענתו וליתר הראיות כנגדו בחומר החקירה. לשם כך, יש צורך בסיוע של עורך דין פלילי הבקיא בתחום עבירות הסמים.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][dt_gap height="25"][dt_call_to_action content_size="normal" background="no" line="true" style="0" animation="shake"]

לפרטים נוספים / לקביעת ייעוץ – צרו קשר: 03-6969080 או השאירו את פרטיכם:

[contact-form-7 id="3967" title="טופס אנכי הנעה לפעולה"][/dt_call_to_action][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width="" parallax="" parallax_image="" margin_top="0" margin_bottom="0" padding_left="0" padding_right="0" animation="" type="" bg_color="" bg_position="top" bg_repeat="no-repeat" bg_cover="false" bg_attachment="false" padding_top="0" padding_bottom="0" enable_parallax="" parallax_speed="0.1" bg_video_src_mp4="" bg_video_src_ogv="" bg_video_src_webm="" bg_type="no_bg" parallax_style="vcpb-default" bg_image_new="" layer_image="" bg_image_repeat="repeat" bg_image_size="cover" bg_cstm_size="" bg_img_attach="scroll" parallax_sense="30" bg_image_posiiton="" animation_direction="left-animation" animation_repeat="repeat" video_url="" video_url_2="" u_video_url="" video_opts="" video_poster="" u_start_time="" u_stop_time="" viewport_vdo="" enable_controls="" bg_override="0" disable_on_mobile_img_parallax="" parallax_content="" parallax_content_sense="30" fadeout_row="" fadeout_start_effect="30" enable_overlay="" overlay_color="" overlay_pattern="" overlay_pattern_opacity="80" overlay_pattern_size="" multi_color_overlay="" multi_color_overlay_opacity="0.6" seperator_enable="" seperator_type="none_seperator" seperator_position="top_seperator" seperator_shape_size="40" seperator_svg_height="60" seperator_shape_background="#fff" seperator_shape_border="none" seperator_shape_border_color="" seperator_shape_border_width="1" icon_type="no_icon" icon="" icon_size="32" icon_color="" icon_style="none" icon_color_bg="" icon_border_style="" icon_color_border="#333333" icon_border_size="1" icon_border_radius="500" icon_border_spacing="50" icon_img="" img_width="48" ult_hide_row="" ult_hide_row_large_screen="" ult_hide_row_desktop="" ult_hide_row_tablet="" ult_hide_row_tablet_small="" ult_hide_row_mobile="" ult_hide_row_mobile_large=""][vc_column width="1/1" animation=""][/vc_column][/vc_row]

עדכונים נוספים